Resultat

Tidigare Resultat Från The Gax 100 Miles 2014-2020

Resultat från The Gax 100 miles 2014

Resultat från The Gax 100 miles 2015

Resultat från The Gax 100 miles 2016

Resultat från The Gax 100 miles 2017

Resultat från The Gax 100 miles 2018

Resultat från The Gax 100 miles 2019

Resultat från The Gax 100 miles 2020

Resultat 2021, 20-21 Juli Tisdag-Onsdag

Detta är resultatet av det första The Gax 100 miles av de två The Gax 100 miles som arrangerades under 2021. På tisdagens Gax 100 hade vi 38 startande och 27 som tog sig i mål. Stort grattis till vinnarna Anna Andersson och Roger Kjellsson av årets The Gax 100 miles.  Vi hade perfekta väderförhållanden med uppehåll och 22 grader på dagen samt 16 grader under natten.

 Damer
  Name Club Magleberg 43 km  Haväng 79 km  Sandhammaren 131 km  Finish (hh.mm.ss)
1 Anna Andersson   5:14:56(1) 10:35:00(1) 18:04:41(1) 22:43:07
Herrar
  Name Club Magleberg 44 km  Haväng 80 km  Sandhammaren 130 km  Finish (hh.mm.ss)
1 Roger Kjellsson Team Blekinge LF 4:00:29(2) 8:05:40(1) 14:08:45(1) 18:12:00
2 Adam Bernhoff   4:01:46(3) 8:50:39(2) 16:24:22(2) 20:19:38
3 Björn Persson   4:10:11(4) 9:22:49(3) 17:12:50(4) 21:24:49
4 Christopher Doxryd Varbergs Ultralöpare 4:22:04(9) 9:48:00(8) 17:19:42(5) 21:34:12
5 Johan Liliequist Tjust Bike & Running Club 4:13:56(6) 9:26:20(4) 16:58:56(3) 22:28:25
6 Pål Andersson   5:14:56(29) 10:35:00(15) 18:04:41(6) 22:43:07
7 Jörgen Agerbjer SEBifsyd 5:15:05(30) 10:22:50(12) 18:54:50(14) 23:09:03
8 Jens Nielsen Björnstorps IF 4:17:20(7) 10:03:00(9) 18:25:27(9) 23:16:06
9 Fredrik Palm Scania Road Runners 4:54:14(15) 10:25:10(13) 18:31:11(10) 23:22:43
9 Niklas Hermansson Söndraby Herrklubb 4:59:00(16) 10:25:20(14) 18:31:11(10) 23:22:43
9 Christian Sorensen   4:59:00(16) 10:36:10(16) 18:31:11(10) 23:22:43
9 Andrew Dunlop #fightingptsdvicpol 4:25:54(10) 10:07:30(10) 18:12:18(8) 23:22:43
13 Daniel Jonsson Karlevi running club 4:13:30(5) 9:26:45(5) 18:11:40(7) 24:04:37
14 Mattias Lindqvist   5:08:39(26) 10:39:20(17) 19:26:45(17) 24:34:12
14 Magnus Seger   5:08:08(22) 10:54:10(22) 19:25:00(16) 24:34:12
14 Christer Tinnerholm
 
  5:08:08(22) 10:54:00(21) 19:20:30(15) 24:34:12
17 Erik Edespong   5:23:20(32) 10:58:00(23) 20:40:50(18) 25:25:10
18 Daniel Larsson   4:42:20(14) 10:20:45(11) 18:40:20(13) 25:43:24
19 Roger Nimbratt   5:05:32(20) 10:41:30(19) 20:40:50(18) 27:11:29
20 Mats Rosenberg   5:10:10(27) 11:25:20(26) 21:36:20(22) 27:46:17
21 Mikael Anderssson   5:27:15(33) 11:11:10(24) 21:23:00(20) 27:55:29
22 Joe Walfridson   5:27:15(33) 11:11:10(24) 21:23:00(20) 27:55:49
23 Ragnar Bergvik   5:33:52(35) 13:01:10(30) 24:01:20(25) 30:26:10
24 Peter Johansson   5:22:32(31) 11:55:26(28) 23:52:05(24) 30:50:09
24 Per Svensson   4:59:28(18) 11:27:20(27) 22:39:19(23) 30:50:09
26 Jamie Stasch   5:33:52(35) 13:10:10(31) 25:04:30(26) 31:59:59
27 Anders Ingvarsson   4:32:31(12) 9:42:28(6)   DNF
27 Roger Lindgren   4:32:31(12) 9:42:28(6)   DNF
29 Viktor Nordblom   5:08:29(25) 10:39:20(17)   DNF
30 Henrik Nyström Eds SK 5:06:48(21) 12:55:26(29)   DNF
31 Fredrik Björk   6:51:30(37) 13:56:50(32)   DNF
32 Tim Tuvesson   5:00:44(19) 10:48:10(20)   DNF
33 Magnus Linde   3:59:08(1)     DNF
34 Oskar Ekberg   4:17:20(7)     DNF
35 Johan Börjesson Team Nordic Trail 4:26:00(11)     DNF
36 Marcus Callenbring   5:08:21(24)     DNF
37 Mathias Johansen   5:10:19(28)     DNF

Resultat 2021, 24-25 Juli Lördag-Söndag

Lördagens Gax 100 hade något tuffare föhållanden vädermässigt än tisdagens tävling.  På damsidan vann Sofiia Granheim springandes för Romerrike Ultraløperklubb på fina 22:53:17.  På herrsidan knep Mikael Öhman förstaplatsen från Wisby Ultralöparförening. Stort grattis till er båda.

Damer

  Name Club Magleberg 43 km  Haväng 79 km  Sandhammaren 131 km  Finish (hh.mm.ss)
1 Sofiia Granheim Romerike Ultraløperklubb 4:44:52(1) 9:50:15(1) 17:29:00(1) 22:53:17
2 Clara Viklund Borg   5:01:27(2) 11:04:47(3) 20:49:40(2) 27:59:08
3 Sofia Kay LK TV88 5:26:42(5) 12:01:37(5) 23:11:20(4) 29:49:20
4 Therese Ericson CoRunners 5:13:54(3) 10:56:55(2) 22:06:20(3) 30:18:23
5 Anna-Karin Larsson Örebro AIK 5:26:00(4) 11:43:49(4)   DNF
6 Ida Benari Nynäshamns Långdistansklubb 6:23:40(6)     DNF
Herrar
  Name Club Magleberg 44 km  Haväng 80 km  Sandhammaren 130 km  Finish (hh.mm.ss)
1 Mikael Öhman Wisby Ultralöparförening 4:00:36(2) 8:13:39(2) 14:28:00(1) 18:56:27
2 Victor Lundqvist   4:11:36(3) 9:07:17(3) 16:21:01(2) 20:37:20
3 Jesper Åström Västerås LK 4:44:36(10) 9:50:15(4) 17:22:58(6) 21:04:50
4 Staffan Appelgren Majornas IK 4:46:20(12) 9:52:44(5) 17:22:20(5) 21:37:57
5 Enar Warfvinge Stuga77 IF 4:50:48(13) 9:59:40(8) 17:34:08(8) 21:46:00
6 Håkan Sandberg   4:52:16(16) 10:10:32(11) 17:19:20(4) 21:46:50
6 Henrik Daneskog Scania Road Runners 4:52:15(15) 10:10:30(10) 17:19:10(3) 21:46:50
8 Simon Hellbe   4:41:45(8) 10:02:50(9) 17:33:50(7) 22:12:29
9 Robert Berntsson Umara Sports club 4:41:45(8) 9:59:00(6) 17:38:55(9) 22:31:47
10 Anders Hansson Scania Road Runners 4:39:00(6) 10:11:20(12) 18:06:00(10) 23:22:05
11 Elliot Froidevaux The Gone Runners Club HK 4:38:05(5) 11:26:43(20) 19:46:20(12) 24:16:59
12 Johan Runbert Vxoultra 4:39:00(6) 9:59:20(7) 18:15:45(11) 24:24:42
13 Adam Kahsai-Rudebeck IF Linnéa 4:45:01(11) 10:54:28(14) 19:48:50(13) 25:04:45
13 Jörgen Lindwall Team Ultrasweden LK 5:26:36(25) 11:16:24(19) 19:48:50(13) 25:04:45
15 Jesper Flink snotrockets endurance society 4:51:41(14) 10:54:26(12) 20:19:10(15) 25:46:26
16 Stefan Edström Walking Dead 5:27:00(28) 12:12:05(26) 22:12:00(20) 27:54:40
17 Hans Hillner   5:01:28(18) 11:04:45(17) 20:49:40(16) 27:59:08
18 Anders Isaksson Simlångsdalens IF 5:34:30(29) 12:08:40(25) 21:49:50(17) 28:05:14
19 Thomas Fernemar Räddningstjänsten syd 5:10:35(20) 13:05:00(31) 22:44:40(25) 28:16:36
20 Peter Bengtsson St Antonius grill & petting 5:05:03(19) 11:13:13(18) 23:18:45(29) 28:26:40
21 Martin Nilsson   5:49:14(33) 12:44:06(30) 22:25:30(21) 29:05:26
21 Peter Edvik   5:50:24(34) 11:57:20(22) 22:25:30(21) 29:15:19
23 Daniel Cervera Scania Road Runners 5:40:53(30) 12:20:06(28) 22:39:50(23) 29:31:45
23 Johan Wieslander Efflon Adventure Team 5:40:53(30) 12:20:06(28) 22:39:50(23) 29:31:45
25 Tommy Carlsson LK TV88 5:26:42(27) 12:01:35(23) 23:11:20(27) 29:49:20
26 Niclas Ericson   5:14:19(21) 10:56:51(15) 22:06:20(18) 30:18:23
26 Magnus Kimenius Springibenen LK 5:14:34(22) 11:03:30(16) 22:06:20(18) 30:18:23
28 David Andersson   4:57:20(17) 11:43:50(21) 22:45:00(26) 31:07:07
29 Johan Molin LK TV88 5:26:36(25) 12:01:39(24) 23:12:00(28) DNF
30 Fredrik Källström IF Malmö Löp 3:48:05(1) 8:06:50(1)   DNF
31 Fredrik Lähnn LMM 5:25:05(23) 12:20:05(27)   DNF
32 Richard Jönsson Umara Sport Club 5:25:37(24) 13:05:00(31)   DNF
33 Joakim Bergman   4:33:30(4)     DNF
34 Simon Axelsson Umara Sports Club 5:41:14(32)     DNF
35 Marcus Davidsson   6:02:05(35)     DNF
36 Stefan Nilsson HSOK       DNF(Floen)