Resultat 2020, 25-26 juli
I år presterades mycket fina resultat i hög nationell klass. Vi hade vädermässigt gynnsama förhållanden och att starten var senarelagd fyra timmar till klockan 14:00 verkade inte ha någon inverkan på resultaten. Vi arrangörer trodde att nattlöpningen genom Heinge ängar och Verkaåns naturreservat skulle vara svårare än att springa under natten längs med Österlens kust. Stort Grattis till Karolina Biwall Hellman till segern, som var väldigt nära att slå Petra Hurtigs rekordtid från 2018. På herrsidan krossades dock vårt rekord som tidigare hölls av Ivan Bretan och David Rydstedt av Magnus Rabe. Vi på Gax gratulerar Magnus Rabe till segern och den nya rekordtiden lyder 15:16:50.
Name | Club | Magleberg 43 km | Haväng 79 km | Sandhammaren 131 km | Finish (hh.mm.ss) | ||
1 | Karolina Biwall Hellman | Västerås LK | 4:40(1) | 9:21:30(1) | 16:17:30(1) | 20:13:25 | |
2 | Clara Wiklund Borg | 4:44:(2) | 9:31:50(2) | 18:49;30(2) | 24:21:30 | ||
3 | Anna Andersson | Team Andersson-Norén | 5:33(3) | 11:29:00(3) | 20:32:00(3) | 25:50:25 | |
3 | Sofia Gottberg Norén | Team Andersson-Norén | 5:33(3) | 11:29;00(3) | 20:32:00(3) | 25:50:25 | |
5 | Carolina Pansar | SOK Knallen | 5:41(6) | 12:50;15(5) | 23:39:00(5) | 30:06:50 | |
5 | Ingela Jonsson | Lonesome Runners | 5:41(6) | 12:50:15(5) | 23:39:00(5) | 30:06:50 | |
7 | Carina Eklund | Stockholms Långdistansklubb | 5:33(5) | 12:50:15(5) | 24:50:50(7) | 31:54:36 |
Name | Club | Magleberg 44 km | Haväng 80 km | Sandhammaren 130 km | Finish (hh.mm.ss) | ||
1 | Magnus Rabe | Gubbsen Laufclub | 3:28(1) | 6:51:00(1) | 12:04:59(1) | 15:16:50 | |
2 | Magnus Linde | Romele Multi | 3:48(3) | 7:38:35(2) | 14:00:50(2) | 17:23:16 | |
3 | Kristoffer Eneman | Team Blekinge | 4:10(6) | 8:23:40(6) | 14:15:40(4) | 17:49:31 | |
4 | Peter Thorvaldsson | 4:30(12) | 8:28:30(7) | 14:23:34(5) | 17:58:24 | ||
5 | Matteo Mellquist | Adviser | 3:42(2) | 7:38:35(2) | 14:06:07(3) | 18:37:25 | |
6 | Antonio Navarro | IF Malmö Löp | 4:05(4) | 8:23:20(5) | 14:58:00(6) | 19:19:20 | |
7 | Jonas Eklöf | Team Fika Runningclub | 4:18(9) | 9:09:00(9) | 15:41:00(7) | 19:38:25 | |
8 | Joakim Bergman | Söderåsens FK | 4:37(17) | 9:15:50(14) | 15:43:00(8) | 19:46:50 | |
9 | Erik Jacobsson | 4:44(21) | 9:09:00(9) | 16:01:00(9) | 20:03:50 | ||
10 | Fredrik Lönnborn | Romele Ultra | 4:29(11) | 9:25:30(18) | 16:24:20(13) | 20:10:25 | |
11 | Jesper Åström | Västerås LK | 4:40(19) | 9:21:30(17) | 16:17:00(10) | 20:13:25 | |
12 | Anders Hagman | Bubbelpoolen IF | 4:10(6) | 8:47:30(8) | 16:17:30(11) | 20:24:15 | |
13 | Mathias Staf | 4:35(14) | 9:09:00(9) | 16:22:55(12) | 20:34:45 | ||
14 | Tommy Carlsson | LK TV88 | 4:35(14) | 9:17:15(15) | 16:35:24(14) | 20:49:50 | |
14 | Dan Fallqvist | Umara Sports club | 4:35(14) | 9:17:15(15) | 16:35:24(14) | 20:49:50 | |
16 | Jonas Schimmele | Andrarums IF | 5:05(28) | 10:16:15(21) | 17:28:45(18) | 21:43:50 | |
17 | Staffan Gereonsson | Garphyttans IF | 4:58(23) | 9:13:15(13) | 16:55:55(16) | 22:11:37 | |
18 | Claus Eberhardt | 4:16(8) | 9:09:00(9) | 17:26:25(17) | 23:02:38 | ||
19 | Johan Johansson | 5:00(26) | 10:16:15(21) | 18:00:00(19) | 23:14:55 | ||
20 | Christer Flood | 4:42(20) | 9:52:00(19) | 19:14:00(20) | 24:14:50 | ||
21 | Daniel Håkansson | 4:58(23) | 10:27:50(24) | 19:18:30(23) | 24:37:30 | ||
21 | Christopher Doxryd | 4:59(25) | 10:27:30(23) | 19:18:00(21) | 24:37:30 | ||
21 | Lasse Jönsson | Hindås Multisport | 5:04(27) | 10:03:30(20) | 19:18:15(22) | 24:37:30 | |
24 | Peter Ekerot | Runacademy IF | 5:05(28) | 10:30:45(26) | 19:44:00(25) | 24:44:45 | |
24 | Thomas Fernemar | 4:39(18) | 11:01:50(29) | 19:40:00(24) | 24:44:45 | ||
26 | Pål Andersson | 5:32(31) | 11:29:00(30) | 20:32:00(27) | 25:50:25 | ||
26 | Anders Norén | Team Andersson-Norén | 5:32(31) | 11:29:00(30) | 20:32:00(27) | 25:50:25 | |
28 | Mats Rosenberg | 4:26(10) | 11:29:00(30) | 20:38:00(29) | 26:16:00 | ||
29 | Viktor Nordblom | 4:30(12) | 10:45:50(28) | 19:50:00(26) | 26:39:40 | ||
30 | Fredrik Arwidsson | Karlewi | 5:05(28) | 10:45:45(27) | 20:42:00(30) | DNF (Sandhammaren) | |
31 | Joacim Martinsson | Växjö Löparklubb | 4:07(5) | 8:23:15(4) | DNF (Vik) | ||
32 | Jon Ottosson | Globo Gym | 5:47(34) | 12:17:00(34) | DNF (Vik) | ||
33 | Mathias Johansen | 5:33(33) | 12:11:00(33) | DNF (Stenshuvud) | |||
34 | Björn Svensson | 4:45(22) | 10:27:50(24) | DNF (Kivik) |