Resultat

Tidigare Resultat Från The Gax 100 Miles 2014-2019

Resultat från The Gax 100 miles 2014

Resultat från The Gax 100 miles 2015

Resultat från The Gax 100 miles 2016

Resultat från The Gax 100 miles 2017

Resultat från The Gax 100 miles 2018

Resultat från The Gax 100 miles 2019

Resultat 2020, 25-26 juli

I år presterades mycket fina resultat i hög nationell klass. Vi hade vädermässigt gynnsama förhållanden och att starten var senarelagd fyra timmar till klockan 14:00 verkade inte ha någon inverkan på resultaten.  Vi arrangörer trodde att nattlöpningen genom Heinge ängar och Verkaåns naturreservat skulle vara svårare än att springa under natten längs med Österlens kust.  Stort Grattis till Karolina Biwall Hellman till segern, som var väldigt nära att slå Petra Hurtigs rekordtid från 2018. På herrsidan krossades dock vårt rekord som tidigare hölls av Ivan Bretan och David Rydstedt av Magnus Rabe. Vi på Gax gratulerar Magnus Rabe till segern och den nya rekordtiden lyder 15:16:50.

 Damer
Name Club Magleberg 43 km  Haväng 79 km  Sandhammaren 131 km  Finish (hh.mm.ss)
1 Karolina Biwall Hellman Västerås LK 4:40(1) 9:21:30(1) 16:17:30(1) 20:13:25
2 Clara Wiklund Borg 4:44:(2) 9:31:50(2) 18:49;30(2) 24:21:30
3 Anna Andersson Team Andersson-Norén 5:33(3) 11:29:00(3) 20:32:00(3) 25:50:25
3 Sofia Gottberg Norén Team Andersson-Norén 5:33(3) 11:29;00(3) 20:32:00(3) 25:50:25
5 Carolina Pansar SOK Knallen 5:41(6) 12:50;15(5) 23:39:00(5) 30:06:50
5 Ingela Jonsson Lonesome Runners 5:41(6) 12:50:15(5) 23:39:00(5) 30:06:50
7 Carina Eklund Stockholms Långdistansklubb 5:33(5) 12:50:15(5) 24:50:50(7) 31:54:36
Herrar
Name Club Magleberg 44 km  Haväng 80 km  Sandhammaren 130 km  Finish (hh.mm.ss)
1 Magnus Rabe Gubbsen Laufclub 3:28(1) 6:51:00(1) 12:04:59(1) 15:16:50
2 Magnus Linde Romele Multi 3:48(3) 7:38:35(2) 14:00:50(2) 17:23:16
3 Kristoffer Eneman Team Blekinge 4:10(6) 8:23:40(6) 14:15:40(4) 17:49:31
4 Peter Thorvaldsson 4:30(12) 8:28:30(7) 14:23:34(5) 17:58:24
5 Matteo Mellquist Adviser 3:42(2) 7:38:35(2) 14:06:07(3) 18:37:25
6 Antonio Navarro IF Malmö Löp 4:05(4) 8:23:20(5) 14:58:00(6) 19:19:20
7 Jonas Eklöf Team Fika Runningclub 4:18(9) 9:09:00(9) 15:41:00(7) 19:38:25
8 Joakim Bergman Söderåsens FK 4:37(17) 9:15:50(14) 15:43:00(8) 19:46:50
9 Erik Jacobsson 4:44(21) 9:09:00(9) 16:01:00(9) 20:03:50
10 Fredrik Lönnborn Romele Ultra 4:29(11) 9:25:30(18) 16:24:20(13) 20:10:25
11 Jesper Åström Västerås LK 4:40(19) 9:21:30(17) 16:17:00(10) 20:13:25
12 Anders Hagman Bubbelpoolen IF 4:10(6) 8:47:30(8) 16:17:30(11) 20:24:15
13 Mathias Staf 4:35(14) 9:09:00(9) 16:22:55(12) 20:34:45
14 Tommy Carlsson LK TV88 4:35(14) 9:17:15(15) 16:35:24(14) 20:49:50
14 Dan Fallqvist Umara Sports club 4:35(14) 9:17:15(15) 16:35:24(14) 20:49:50
16 Jonas Schimmele Andrarums IF 5:05(28) 10:16:15(21) 17:28:45(18) 21:43:50
17 Staffan Gereonsson Garphyttans IF 4:58(23) 9:13:15(13) 16:55:55(16) 22:11:37
18 Claus Eberhardt 4:16(8) 9:09:00(9) 17:26:25(17) 23:02:38
19 Johan Johansson 5:00(26) 10:16:15(21) 18:00:00(19) 23:14:55
20 Christer Flood 4:42(20) 9:52:00(19) 19:14:00(20) 24:14:50
21 Daniel Håkansson 4:58(23) 10:27:50(24) 19:18:30(23) 24:37:30
21 Christopher Doxryd 4:59(25) 10:27:30(23) 19:18:00(21) 24:37:30
21 Lasse Jönsson Hindås Multisport 5:04(27) 10:03:30(20) 19:18:15(22) 24:37:30
24 Peter Ekerot Runacademy IF 5:05(28) 10:30:45(26) 19:44:00(25) 24:44:45
24 Thomas Fernemar 4:39(18) 11:01:50(29) 19:40:00(24) 24:44:45
26 Pål Andersson 5:32(31) 11:29:00(30) 20:32:00(27) 25:50:25
26 Anders Norén Team Andersson-Norén 5:32(31) 11:29:00(30) 20:32:00(27) 25:50:25
28 Mats Rosenberg 4:26(10) 11:29:00(30) 20:38:00(29) 26:16:00
29 Viktor Nordblom 4:30(12) 10:45:50(28) 19:50:00(26) 26:39:40
30 Fredrik Arwidsson Karlewi 5:05(28) 10:45:45(27) 20:42:00(30) DNF (Sandhammaren)
31 Joacim Martinsson Växjö Löparklubb 4:07(5) 8:23:15(4) DNF (Vik)
32 Jon Ottosson Globo Gym 5:47(34) 12:17:00(34) DNF (Vik)
33 Mathias Johansen 5:33(33) 12:11:00(33) DNF (Stenshuvud)
34 Björn Svensson 4:45(22) 10:27:50(24) DNF (Kivik)